Denizli’de Öğrenme Şenliği ve Mesleki Eğitim Fuarı Gerçekleştirildi

Ajansımız ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 'Geleceğim Mesleğim' temasıyla düzenlenen “Öğrenme Şenliği ve Mesleki Eğitim Fuarı” Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde 19-20 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Denizli Valiliği koordinasyonunda, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ve Ajansımız ile Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen “Öğrenme Şenliği ve Mesleki Eğitim Fuarı” mesleki eğitimin önemini vurgulamak, bu alanda eğitimi teşvik etmek, meslek okullarına yönelik olumsuz algıyı gidermek ve böylece veliler ile öğrencilere meslek lisesi kariyer imkânlarını tanıtmak amacıyla düzenlendi. İki gün boyunca devam eden etkinlikler kapsamında mesleki eğitimin önemi anlatılırken öğrenciler ve öğretmenler okullarını ve örnek projelerini tanıtıcı sergiler düzenlediler.

 

“Öğrenme Şenliği ve Mesleki Eğitim Fuarı”na Denizli Valisi Hasan Karahan’ın, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Ajansımız Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, eğitimciler, meslek ve teknik liselerinin öğrencileri ile velilerin yanı sıra basın mensupları da katıldı. Etkinlikte, halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisinin ardından protokol üyeleri meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin açtığı sergileri gezdi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlik, halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi ile devam etti. Ardından Denizli Valisi ve Ajansımız Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karahan açılış konuşması gerçekleştirdi.

Vali Karahan yaptığı açılış konuşmasında; fuarın kentteki mesleki eğitimin kapasitesini, potansiyelini bütün vatandaşlara gösterip mesleki eğitime olan ilgiyi ve katılımı sağlamak amacıyla düzenlendiğini belirtti. Denizli’de mesleki eğitim ile ilgili ciddi bir potansiyelin olduğunu aktaran Vali Karahan, “Mesleki eğitime ihtiyacımız da var. Denizli hem sanayi hem turizm hem de ciddi bir tarım ve hayvancılık şehri olarak bu hizmetlerin yürütülmesinde önemli rol oynuyor. Kalifiye elemana, ara elemana çok sayıda ihtiyacımız var onun için de önem veriyoruz. Bütün mesleki eğitim kurumlarımız, okullarımız, liselerimizde sanayici ile iş birliği anlamında ciddi faaliyetleri var” diye konuştu.

Meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri mesleki eğitimi teşvik etmek amacıyla okullarını tanıtırlarken yıl boyunca gerçekleştirdikleri örnek projeleri de sergilediler. Ayrıca Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Kamil Orhan mesleki eğitimin önemi ve geleceği konulu konferansta öğrencilere bir konuşma gerçekleştirdi.

Ajansımızın katkı sağladığı etkinlik 20 Haziran 2019 tarihinde son bulmuş olup ileriki tarihlerde Aydın ve Muğla illerinde de mesleki eğitim konusunda geniş kapsamlı faaliyetler devam edecektir.

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr