AYDIN’DA, MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİNE AJANSIMIZDAN DESTEK…

Ajansımız, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “Mesleki Eğitimi Geliştirme Programı” kapsamında mesleki eğitimin geliştirilmesine ve teşvik edilmesine yönelik Aydın’da etkinlikler düzenliyor.

GEKA, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 'Geleceğim Mesleğim' temasıyla “Mesleki Eğitim ve Ahilik Çalıştayı”, “Liderler Programı”, “Usta Çırak Buluşmaları”, Sanayici ve Mezunlar Buluşması”, “Proje Pazarı Etkinlikleri” ve “Hami Okul Uygulaması Toplantısı” vb. etkinlikler düzenliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Ajansımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 yılı teması olarak belirlediği “Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi” kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla’da Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle faaliyetler düzenliyor.

Mesleki eğitimin önemini vurgulamak, bu alanda eğitimi teşvik etmek, meslek okullarına yönelik olumsuz algıyı gidermek ve böylece veliler ile öğrencilere meslek lisesi kariyer imkânlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen Aydın’daki etkinliklerin ilki “Mesleki Eğitim ve Ahilik Çalıştayı” ile başladı. 4-5 Aralık 2019 tarihinde Aydın’da gerçekleştirilen çalıştaya Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve öğretmenleri, Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyeleri, Aydın İŞKUR, Sağlık İl Müdürlüğü vb. kamu kurumları ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldılar.

Çalıştay katılımcıları 5 ayrı gruba ayrılarak “Aydın’da İstihdam ve Çözüm Önerileri”, Çıraklık Eğitiminin Geliştirilmesi İçin Yapılacaklar”, “Sağlık Mesleki Eğitimi”, “Bölgesel Mesleki Eğitim İhtiyaçlarının Karşılanması” ve “Aydın’da Tarih Perspektifinden Bakışla Mesleki Eğitim Haritası ve Ahilik Kültürü” konularını tartışarak ele aldılar. Çıkan sonuçlar çerçevesinde Aydın’da mesleki eğitimin geliştirilmesine ışık tutacak bir raporun önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi teması çerçevesinde GEKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Aralık ayı boyunca, meslek lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerini, konusunda uzman kişilerle buluşturan etkinlikler devam edecek. Aydın merkez ve ilçelerindeki çeşitli meslek liselerinde yapılacak etkinlikler “Liderler Programı”, “Usta Çırak Buluşmaları”, Sanayici ve Mezunlar Buluşması” ile “Proje Pazarı” adlı etkinliklerden oluşuyor.

Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi etkinlikleri 26 Aralık 2019 tarihinde, Aydın Valimiz ve GEKA Yönetim Kurulu Üyemiz Yavuz Selim Köşger’in de katılacağı “Hami Okul Uygulaması Toplantısı” ile sona erecek.

  • Her Hakkı Saklıdır © 2020 |
  • geka.gov.tr