GEKA’NIN DESTEKLEDİĞİ PROJEYLE BEYAZ CENNET PAMUKKALE’DE BALON TURLARINA BAŞLANDI.
13 Ocak 2017 Cuma

Ajansımızın, 2015 yılı Alternatif Turizmin geliştirilmesi alanında desteklediği projelerden “Anadolu Balon-Uçmayan Kalmasın” projesi'nin açılışı ve tanıtımı Denizli Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak'ın katılımlarıyla Pamukkale’de gerçekleştirildi.

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ‘Beyaz Cennet’ Pamukkale’de ilk balon turlarının başlamasını sağlayan ve açılışı Pamukkale Travertenler Mevkiinde düzenlenen etkinliğe; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Pamukkale Kaymakamı Şükrü Görücü, Merkezefendi Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, GEKA Genel Sekreter vekilimiz Özgür Akdoğan, Laodikia Anadolu Balonculuk Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Öksüz ile Daire Müdürleri katıldı.

Tanıtımın yapılacağı ilk turlar için Laodikia Anadolu Balonculuk tarafından 14 ve 16 kişilik iki balon, 13 Ocak 2016 tarihinde sabahın ilk ışıklarıyla kalkışın yapılacağı bölgeye getirilerek, uzman teknik ekip tarafından uçuşa hazırlandı. Daha sonra Vali Dr. Ahmet Altıparmak ve diğer protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek ilk uçuş için protokol üyeleri ve basın mensupları balonlara bindi. Hava muhalefeti dolayısıyla serbest uçuşun gerçekleştirilemediği ilk turda, bağlı uçuş ile ilk tur gerçekleşmiş oldu.  

Gerçekleştirilen ilk uçuş sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, balon turlarının Denizli turizmine çok büyük katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek; “Pamukkale ve balon ikisini bir arada düşünmek muhteşem bir şey. Pamukkale dünyada hakikaten eşsiz güzelliklerden biri. Sadece Denizli’nin değil Türkiye’nin bir değeri. Bunun yanına balon uçuşlarının da eklenmesinin hakikaten muhteşem bir görsellik vereceğini düşünüyorum. Turizmimize de önemli katkı sağlayacak. Aynı zamanda da balon teknolojisi ile gençlerimizi Denizli’mizle tanıştırmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Balon turlarının gerçekleşmesinde Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) önemli bir katkısının olduğuna dikkat çeken Vali Altıparmak; “Ajansımızın yaklaşık 426 bin TL katkısı oldu. Buradan GEKA Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ajansımızın 2015 Yılı Alternatif Turizm Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan “Anadolu Balon-Uçmayan Kalmasın” projesiyle, Denizli'de spor ve macera turizminin balon turizmi ile geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sağlanırken, aynı zamanda yöredeki Pamukkale, Hierapolis, Karahayıt ve Laodikya gibi tarihi ve kültürel ögelerin spor ve macera turizmine entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında 3 adet seyahat balonu, balonları taşımak için 2 adet arazi aracı GEKA desteğiyle satın alındı.

6 şirketin toplamda 20 balonla hizmet vereceği turların; sabah 07.00-11.00 ve öğleden sonra 14.00-16.00 saatlerinde, 45 dakikalık uçuşlar halinde, haftanın 7 günü hava şartlarının müsait olduğu sürece gerçekleşeceği öğrenildi.